ELŐSZÓ

Leslie Charteris előszava az 1964-es kiadáshoz


Ez a történet gyakorlatilag a harmadik kötete annak a trilógiának, amely Az Angyal az ördög ellen és Az Angyal bosszújával kezdődött. Még ha pár évvel azok után is íródott – és közben négy vagy öt könyvvel –, így is először 1933-ban került kiadásra. Sokkal elfoglaltabb voltam akkoriban.

Ebben az Angyal dűlőre jut Rudolf herceggel, személyes ellenségével, az előző két kötet legérdekesebb ellenfelével. A másik főellensége, Rayt Marius nem tűnik fel itt, és tulajdonképpen csak a Mr. Teal lecsúszik kötetben kerül csak posztumusz említésre. Ahogy más bevezetőkben már említettem, ezek a gonosztevők ma már annyira elavultak, mint a mitológiák. De ez a kötet, még ha a címe kevésbé is passzol mint az első, visszatekintve nem csak egy sorozatot, hanem egy korszakot is lezár.

A legelavultabb eszmék néhánya, amelyek az első két könyvet mozgatták, a nemzetközi kulisszák mögül háború-érdekelt háttérhatalmak által mozgatott szálak témája, bábok mozgatása a törpeállamok ambiciózus uralkodói által, mint Rudolf herceg, csupán kis szerepet játszanak ebben a történetben, és nem igényelnek részletes magyarázatot itt. Ez a könyv jobban megáll egyedül mint az előző kettő, tisztán a saját jogán, mint kaland és vadászat.

Szükségtelen mondani persze, hogy a korszak miatt azok az olvasók akik az Angyalnak csak későbbi környezetét ismerik, anomáliákat fedezhetnek fel. Az Ausztria, ahol elkezdődik, és a Németország, ahol befejeződik, nem csak a NATO előtt voltak, hanem Hitler előtt is. (Még ha akkoriban Adolf serényen is haladt előre, még mindig nem rendelkezett valódi hatalommal, és leginkább le volt írva mint jelentéktelen őrült, aki sohasem fog elérni semmit.) A Rudolf herceg által megmintázott misztikus fejedelem figurája még mindig könnyen elfogadható volt az általános képzeletben, ha más nem, mint nosztalgikus hagyomány, még ha csak pár olyan is maradt csak amit bárki nevén tudna nevezni.

Mindeközben, ez a könyv egyszerűen csak egy kalandot ajánl. Sohasem akart ennél több lenni.